Filipinki – Ave Maria no morro. Oryginalny teledysk, 1964 r.

17 marca, 2015 3:47 am
More videos
326
Views
   

„Ave Maria no morro” znalazło się w repertuarze zespołu Filipinki jako jeden z pierwszych utworów. W czerwcu 1961 r. grupa wzięła udział w Wielkim Festiwalu Muzyki, Pieśni i Tańca we Wrocławiu – jako jedyny dopuszczony do konkursu zespół amtorski. Filipinki (wtedy jeszcze jako Zespół Wokalny Technikum Handlowego w Szczecinie) podczas festiwalu zaśpiewały właśnie „Ave Maria no morro” – interpretacja i wykonanie utworu przyniosło im wyróżnienie i zapoczątkowało ogólnopolską karierę zespołu. Partię solową śpiewa Elżbieta Klausz. „Ave Maria no morro” znalazło się na pierwszej długogrającej płycie Filipinek „Rozśpiewani równieśnicy” (Pronit 0454), która ukazała się w pierwszych miesiącach 1965 r. Muzykę skomponował Herivelto Martins, a tekst polski napisał Tadeusz Czarkowski.

Więcej informacji o historii i muzyce zespołu w książce Marcina Szczygielskiego „Filipinki – to my!” Ilustrowana historia pierwszego polskiego girlsbandu”.
W ciągu piętnastu lat istnienia (1959-1974) zespół Filipinki osiągnął zawrotny sukces. Dał około 4 tys. koncertów w Polsce, Szwecji, USA, Kanadzie, Anglii, NRD, Związku Radzieckim, Czechosłowacji i Bułgarii. Wydał kilkanaście płyt (m.in. w ZSRR i USA) – przy czym tylko pierwsze trzy sprzedały się nakładzie niemal miliona egzemplarzy, o czym na swoich łamach informował w 1974 r. amerykański tygodnik muzyczny „Billboard”.
Zespół Filipinki był pierwszą polską grupą młodzieżową, która zyskała popularność nie tylko wśród swoich rówieśników, ale wśród wszystkich pokoleń odbiorców. Siedem skromnych, sympatycznych dziewcząt potrafiło śpiewa tak jak nikt wcześniej nie śpiewał – nowocześnie i prosto, bez jakiejkolwiek maniery. To spodobało się słuchaczom, ale pokochali Filipinki przede wszystkim za ich wdzięk i za to, że śpiewanie traktowały jak wspaniałą przygodę, którą przeżywały z prawdziwą radością.
Dziś Filipinki znowu są pierwsze, bo jeszcze żaden polski zespół młodzieżowy z tamtych lat nie doczekał się tak bogato ilustrowanej i udokumentowanej monografii. Ale nic dziwnego – Marcin Szczygielski, który zyskał uznanie jako autor powieści dla dorosłych i młodzieży (Berek, Poczet Królowych polskich, Czarny Młyn) – pisząc tą książkę miał dostęp do informacji z pierwszej ręki. Jest synem jednej z Filipinek – Iwony Racz.
Do książki dołączona jest płyta CD, a niej 24 nigdy dotąd niepublikowane nagrania zespołu Filipinki z lat 1962-1971 oraz muzyczna premiera.
Wydawcy: AGORA SA, IW Latarnik, Oficyna Wydawnica AS
Warszawa, październik 2013

Category: Przeboje 1964

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>