Filipinki – Ludzie u ogniska, 1971 r.

Marzec 17, 2015 4:16 am
More videos
187
Views
   

Piosenka Filipinek „Ludzie u ogniska” w 1971 r. miała być premierowym utworem prezentowanym przez zespół podczas IX Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, a grupa opracowała ją na przełomie kwietnia i maja. Muzykę skomponował Janusz Sławiński, a słowa napisał Maciej Chabry. W maju Filipinki otrzymały zaproszenie do udziału w XI Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie, gdzie miały towarzyszyć na scenie zagranicznym wykonawcom podczas wszystkich koncertów. Po naradzie z kierownikiem artystycznym grupy Mateuszem Święcickim Filipinki propozycję przyjęły. Próby do MFP rozpoczęły się z końcem maja w Łodzi i trwały do końca czerwca, w związku z czym zespół zrezygnował z udziału w KFPP. Piosenka „Ludzie u ogniska” nie weszła też na nową płytę Filipinek „Ja się w tobie nie zakocham”, która ukazała się jesienią 1971 r. i ostatecznie nie doczekała się premiery w Polsce. Filipinki śpiewały ją na koncertach w NRD oraz w TV Berlin w lipcu 1971 r. Nagranie zrealizowane zostało także w NRD w tym samym miesiącu. Polska premiera „Ludzi u ogniska” miała miejsce w 2013 r., a piosenka została wydana na płycie „Filipinki – to my! Niepublikowane nagrania zespołu z lat 1962-1971″ dołączonej do książki Marcina Szczygielskiego „Filipinki – to my!”. Zdjęcia wykorzystane w teledysku pochodzą z angielskiego filmu dokumentalnego o IX MFP Sopot ’71 i zrealizowane zostały miesiąc po nagraniu „Ludzi u ogniska”. Filipinki śpiewają w składzie: (od lewej) Barbara Kowalska-Moore, Grażyna Sowińska, Krystyna Pawlaczyk-Baśkiewicz i Iwona Racz-Szczygielska.

Więcej informacji o historii i muzyce zespołu w książce Marcina Szczygielskiego „Filipinki – to my!” Ilustrowana historia pierwszego polskiego girlsbandu”.
W ciągu piętnastu lat istnienia (1959-1974) zespół Filipinki osiągnął zawrotny sukces. Dał około 4 tys. koncertów w Polsce, Szwecji, USA, Kanadzie, Anglii, NRD, Związku Radzieckim, Czechosłowacji i Bułgarii. Wydał kilkanaście płyt (m.in. w ZSRR i USA) – przy czym tylko pierwsze trzy sprzedały się nakładzie niemal miliona egzemplarzy, o czym na swoich łamach informował w 1974 r. amerykański tygodnik muzyczny „Billboard”.
Zespół Filipinki był pierwszą polską grupą młodzieżową, która zyskała popularność nie tylko wśród swoich rówieśników, ale wśród wszystkich pokoleń odbiorców. Siedem skromnych, sympatycznych dziewcząt potrafiło śpiewa tak jak nikt wcześniej nie śpiewał – nowocześnie i prosto, bez jakiejkolwiek maniery. To spodobało się słuchaczom, ale pokochali Filipinki przede wszystkim za ich wdzięk i za to, że śpiewanie traktowały jak wspaniałą przygodę, którą przeżywały z prawdziwą radością.
Dziś Filipinki znowu są pierwsze, bo jeszcze żaden polski zespół młodzieżowy z tamtych lat nie doczekał się tak bogato ilustrowanej i udokumentowanej monografii. Ale nic dziwnego – Marcin Szczygielski, który zyskał uznanie jako autor powieści dla dorosłych i młodzieży (Berek, Poczet Królowych polskich, Czarny Młyn) – pisząc tą książkę miał dostęp do informacji z pierwszej ręki. Jest synem jednej z Filipinek – Iwony Racz.
Do książki dołączona jest płyta CD, a niej 24 nigdy dotąd niepublikowane nagrania zespołu Filipinki z lat 1962-1971 oraz muzyczna premiera.
Wydawcy: AGORA SA, IW Latarnik, Oficyna Wydawnica AS
Warszawa, październik 2013
Książka dostępna jest m.in. w księgarni internetowej:
www.latarnik.com.pl

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>