Przeboje 1959

Największe przeboje roku 1959 to między innymi: „I Need Your Love Tonight” Elvisa Presleya i „The Battle of New Orleans” Johnnego Hortona.
Kiedy w polskich kinach wchodził jednej z największych polskich hitów – „Awantura o Basię”, który do dzisiejszego dnia bardzo często pojawia się w publicznej telewizji ludzie słuchali w Radiu piosenek Janusza Gniatowskiego, Miry Zimińskiej, Reny Rolskiej i Jerzego Michotka. Warto zauważyć, że w 1959 roku powstał znakomity i niezapomniany zespół Filipinki. W tym roku na świat w Polsce przyszli: Stanisław Sojka (polski wokalista, pianista, instrumentalista i kompozytor jazzowy), Marek Sierocki (dyrektor artystyczny festiwali w Opolu i Sopocie) i Jarosław Szlagowski (polski perkusista rockowy, muzyk Lady Pank) a na świecie: Bryan Adams (kanadyjski piosenkarz, gitarzysta i autor piosenek) i Robert Smith (brytyjski wokalista, gitarzysta, kompozytor i autor tekstów, leader The Cure). Najbardziej znani muzycy, którzy odeszli to; w Polsce: Wanda Landowska (polska klawesynistka, pianistka, kompozytorka) i Maryla Jonasówna (polska pianistka pochodzenia żydowskiego) na świecie: Jiles Perry Richardson (amerykański muzyk i kompozytor rockowy, jeden z pionierów rock and rolla) i George Antheil (amerykański kompozytor i pianista pochodzenia polskiego).
W tym roku w Cannes odbył się 4. Konkurs Piosenki Eurowizji; zwyciężyła holenderska piosenka Een Beetje w wykonaniu Teddy Scholten.

Największe przeboje muzyczne z roku 1959 – oto najpopularniejsze piosenki – w Polsce i na świecie – przyjemnego, sentymentalnego słuchania.Kiedy Elvis śpiewał „Oh, oh, I love you so – Uh, uh, can’t let you go” w tym czasie na świecie Fidel Castro doszedł do władzy na Kubie, Alaska została 49 stanem USA, Charles de Gaulle został prezydentem Francji i odbyła się premiera monumentalnego filmu kostiumowego Ben-Hur, z Charlstonem Hestonem w roli tytułowej.
W 1959 roku po koncercie w Clear Lake wschodzące gwiazdy rock’n’rolla 22-letni Buddy Holly, J.P. „The Big Bopper” Richardson i 17-letni Ritchie Valens (znany z „La Bamby”) zginęli w wypadku lotniczym – była to jedna z największych strat muzycznych tego roku…

Największe Polskie przeboje 1959 roku w Polsce to przede wszystkim: „Jak trudno jest zapomnieć” Sławy Przybylskiej, „Pokoik na Hożej” Miry Zimińskiej, „Czy tutaj mieszka panna Agnieszka?” – Ryszarda Pisarskiego.

Mega hitami za granicą w 1959. roku były piosenki: „Mack the Knife” Bobbiego Darina, „Personality” Lloyda Price’a, „Lonely Boy” Paula Anki, „The Three Bells” zespołu The Browns.

Przeboje 1959

| Nostalgiczne, Przeboje Lat '50 | 0 Comments

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>