Przeboje 1965

Największe przeboje roku 1965 to między innymi: „Wooly Bully” Sam the Sham and the Pharaohs, „I Can’t Help Myself (Sugar Pie Honey Bunch)” Four Tops, „(I Can’t Get No) Satisfaction” The Rolling Stones. Ten ostatni zespół był w tym roku jednym z najpopularniejszych i nagrał, aż trzy płyty: December’s Children (And Everybody’s), Out of Our Heads i The Rolling Stones, Now!.

W 1965 roku rozpoczęła się komercyjna sprzedaż kaset magnetofonowych. Wówczas jedyny raz dane było spotkać się wielkim sławom: zespołowi The Beatles z Elvisem Presleyem, Ci pierwsi nie schodzili z list przebojów na całym świecie z przebojami takimi jak: „Help!”, „Ticket to Ride” i „Eight Days a Week” natomiast Elvis nagrał jeden ze swoich najlepszych utworów: „Crying in the Chapel” oraz wystąpił w muzycznej komedii „Szczęśliwa Dziewczyna”. Warto również wspomnieć, że wbrew konserwatywnej części brytyjskiego społeczeństwa The Beatles zostali odznaczeni przez królową Elżbietę II Orderami Imperium Brytyjskiego.
30 sierpnia – ukazał się album Boba Dylana Highway 61 Revisited, który regularnie ląduje w pierwszej dziesiątce zestawień płyt wszech czasów, m. in. znalazł się na 5. miejscu wszech czasów w rankingu Mojo Magazine (1995) i 4. miejscu w rankingu magazynu Rolling Stone (2003).

Najważniejsze wydarzenia na świecie w tym roku to śmierć Winstona Churchilla, amerykańskie zaangażowanie w wojnę w Wietnamie, Indie zaatakowały Pakistan w drugiej wojnie kaszmirskiej, miał miejsce II Sobór Watykański i URODZIŁ SIĘ Krzysztof Ibisz 😉

Największe przeboje muzyczne z roku 1965 – oto najpopularniejsze piosenki – w Polsce i na świecie – przyjemnego, sentymentalnego słuchania.W Polsce numerem jeden była piosenka „Zakochani są wśród nas” Heleny Majdaniec… cała Polska nuciła: „Zakochani są wśród nas, Zakochani pierwszy raz, Tak po prostu bez pamięci zakochani, Mają po 20 lat, Mają swój beztroski świat…”. W tym roku założono dwa zespoły, które na zawsze wpisały się do historii polskiej muzyki: Czerwone Gitary i Skaldowie. Czerwone Gitary zostały założone przez Jerzego Kosselę, Krzysztofa Klenczona, Henryka Zomerskiego 3 stycznia 1965 roku, w kawiarni „Cristal” w Gdańsku Wrzeszczu i już tego roku nagrały swoje pierwsze utwory, które rok później wydali jako album „To właśnie my”.
Tegoroczną, 5 już edycję Sopot Festival wygrała Kanadyjka Monique Leyrac piosenką „Mon pays”. Na III Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu pierwsze miejsce w w kategorii „Piosenka artystyczna” zdobyła Anna German piosenką „Zakwitnę różą” a w kategorii „Piosenka estradowa” wygrało„Światowe życie” Wojciecha Młynarskiego. Główną nagrodę w kategorii „Piosenka rozrywkowa” zdobyła Katarzyna Sobczyk z piosenką: „Nie wiem czy to warto”.

W tym roku na świat w Polsce przyszli: Tomasz Kamiński (polski skrzypek bluesowy i jazzowy), Krzysztof Banasik (polski multiinstrumentalista i kompozytor (Armia, Kult) i (Andrzej Zieliński, polski muzyk popowy, klawiszowiec, m.in. Papa Dance), a na świecie: Moby (amerykański wokalista, muzyk, kompozytor, multiinstrumentalista oraz producent muzyczny), Björk (islandzka piosenkarka, autorka tekstów, kompozytorka) i C.J. Ramone (amerykański basista punkrockowy, muzyk zespołu Ramones).
Najbardziej znani muzycy, którzy odeszli to; Nat King Cole (amerykański pianista jazzowy i piosenkarz), Albert Schweitzer (niemiecki teolog luterański, filozof, organista, muzykolog) i Edgar Varese (amerykański kompozytor francuskiego pochodzenia).

W 1965 roku, we włoskim Neapolu odbył się Konkurs Piosenki Eurowizji, który zwyciężyła France Gall (Luksemburg) piosenką „Poupée de cire, poupée de son”.

Największe przeboje 1965 roku w Polsce to przede wszystkim „Gdy zmęczeni wracamy z pól” w wykonaniu zespołu Alibabki, „Nic dwa razy się nie zdarza” Łucji Prus, „Zakochani są wśród nas” Heleny Majdaniec i „List do matki” Violetty Villas.

Mega hitami za granicą w 1965 roku były piosenki: „Crying in the Chapel” Elvis Presley, „Like a Rolling Stone” Bob Dylan, „All I Really Want to Do” Cher.

Przeboje 1965

| Nostalgiczne, Przeboje Lat '60 | 0 Comments

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>