Przeboje 1967

Największe przeboje roku 1967 to między innymi: „Light My Fire” zespołu The Doors, „I Was Made to Love Her” Steviego Wonder’a i „Ruby Tuesday” The Rolling Stones.

The Beatles wydali album Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band, który zajął pierwsze miejsce na liście 500 albumów wszech czasów magazynu Rolling Stone. The Rolling Stones wydają płytę Between the Buttons. Ukazuje się debiutancka płyta grupy The Doors, debiutancki album Davida Bowie zatytułowany „DB” oraz Pink Floyd wydaje swój pierwszy album The Piper at the Gates of Dawn, po dziś dzień uważany za jeden z największych albumów rocka psychodelicznego. W tym roku ukazało się pierwsze wydanie magazynu Rolling Stone, który stał się organem ideowym kultury, a przede wszystkim muzyki hippisowskiej.

W tym roku odbył się Festiwal w Monterey, na którym wystąpili m.in. Jimi Hendrix, Janis Joplin i Otis Redding. Był pierwszym wielkim festiwalem rockowym. Festiwal zgromadził 200 tys. ludzi. Był zapowiedzią Woodstock, a zdaniem niektórych, z dzisiejszej perspektywy wydaje się imprezą muzycznie o wiele ważniejszą. Festiwal ten wiąże się z rozkwitem ruchu hipisowskiego i uważany jest za główne wydarzenie symbolizujące tzw. „lato miłości” 1967 roku.

W Polsce królowały przeboje Czerwonych Gitar z wydanej w 1966 roku płyty To właśnie my ale również z tegorocznego albumu Czerwone Gitary, na którym znalazły się takie hity jak: „Wędrowne gitary”, „Nikt na świecie nie wie” czy „Przed pierwszym balem”. Wielkim wydarzeniem był koncert grupy The Rolling Stones w Warszawie.
Pierwszy raz w historii Sopot Festival wygrała Polska, Dana Lerska piosenką „Po prostu jestem”. V Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu wygrali: „Po prostu jestem” w wykonaniu Dany Lerskiej (nagroda Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji), „Jesteśmy na wczasach” Wojciecha Młynarskiego (nagroda Ministerstwa Kultury i Sztuki), „Po co nam to było”, której wykonawczynią była Joanna Rawik (nagroda Prezydium WRN w Opolu). We wspaniałym koncercie „Przeboje sezonu” zaśpiewali: Czerwone Gitary, Skaldowie, Piotr Szczepanik, Katarzyna Sobczyk i Danuta Rinn. Nagrodę specjalną otrzymał Czesław Niemen za jeden ze swoich największych przebojów: „Dziwny jest ten świat”. Nie sposób się dziwić piosence Niemena: „Dziwny jest ten świat, gdzie jeszcze wciąż mieści się wiele zła. I dziwne jest to, że od tylu lat człowiekiem gardzi człowiek.” zważywszy na to, że rok 1967 to kolejny rok wojny w Wietnamie, kolejny rok zaostrzonej Zimnej Wojny pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim…

Największe przeboje muzyczne z roku 1967 – oto najpopularniejsze piosenki – w Polsce i na świecie – przyjemnego, sentymentalnego słuchania.W tym roku na świat w Polsce przyszli: Grzegorz Turnau (polski piosenkarz, pianista, kompozytor i poeta), Shazza (polska piosenkarka disco polo i dance, aktorka), Kayah (polska piosenkarka) i Tomasz „Titus” Pukacki (polski muzyk rockowy, basista, autor tekstów i muzyki Acid Drinkers), a na świecie: Kurt Cobain (amerykański wokalista i gitarzysta Nirvanay), Serj Tankian (muzyk ormiańskiego pochodzenia, instrumentalista i były wokalista grupy System of a Down) i Tim Dog (amerykański raper).
Najbardziej znani muzycy, którzy odeszli to; Brian Epstein (menadżer The Beatles, Willie Smith (amerykański saksofonista jazzowy, klarnecista i wokalista) i Joe Meek (angielski muzyk, reżyser nagrań, kompozytor, niezależny producent muzyczny).

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się w Wiedniu zwyciężyła Angielka Sandie Shaw piosenką „Puppet on a String”.

Największe przeboje 1967 roku w Polsce to przede wszystkim „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena, „Nikt na świecie nie wie” Czerwonych Gitar i „Po prostu jestem” Dany Lerskiej.

Mega hitami za granicą w 1967 roku były piosenki: „To Sir With Love” Lulu, „The Letter” The Box Tops, „Ode to Billie Joe” Bobbie Gentry, „Windy” The Association.

Przeboje 1967

| Nostalgiczne, Przeboje Lat '60 | 0 Comments

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>