Przeboje 1977

Największe przeboje roku 1977 to między innymi: „Evergreen (Love Theme from A Star Is Born)” Barbry Streisand, „Sir Duke” Steviego Wondera i „Way Down” Elvisa Presleya.

[youtube height=”HEIGHT” width=”WIDTH”]https://www.youtube.com/watch?v=h0G1Ucw5HDg&index=11&list=PLsoMxxXwn0aLmf19JzkrJheeQdoT_Dt8F[/youtube]

Muzyka na świecie w 1977 roku

Rok 1977 to śmierć legendy muzyki rozrywkowej Elvisa Presleya, zmarł 16 sierpnia 1977 we własnej posiadłości w Memphis, na dzień przed planowanym rozpoczęciem swojej kolejnej trasy koncertowej. Oficjalnie podaną przyczyną było zatrzymanie akcji serca wedle relacji jego ochroniarzy od wielu lat nadużywał narkotyków, co miało być przyczyną jego przedwczesnej śmierci.

W Wielkiej Brytanii następuje punkowa rewolucja. To jest rok debiutów: The Damned („Damned Damned Damned”), The Clash – najważniejszy obok Pistolsów zespół na Wyspach nagrał album „The Clash”, który szybko został uznany za manifest punk rocka. Zawierał takie przeboje jak „Janie Jones”, „I’m So Bored with the USA” i „Police and Thieves”. Never Mind the Bollocks Here’s the Sex Pistols to pierwszy i jednocześnie jedyny album studyjny punkrockowej grupy Sex Pistols, wydany 27 października 1977 przez Virgin Records. Fani i krytycy do dziś klasyfikują Never Mind the Bollocks jako jeden z najważniejszych albumów rockowych w historii. W 2003 został sklasyfikowany na 41. miejscu listy 500 albumów wszech czasów magazynu Rolling Stone.

W tym roku powstają takie zespoły jak Whitesnake, The B-52’s, Def Leppard, Dire Straits.

Najważniejsze albumy tego roku to: Let There Be Rock – trzeci ogólnoświatowy album studyjny australijskiego zespołu AC/DC, Björk to pierwszy album islandzkiej piosenkarki Björk wydany kiedy miała zaledwie 11 lat. Śpiewana wyłącznie po islandzku, płyta zawiera tradycjonalne utwory islandzkiej muzyki ludowej i szereg popularnych piosenek tego dnia, w tym „Fool on the Hill” Beatlesów, Blondie – debiutancki album zespołu Blondie, Rumours to dwunasty album studyjny zespołu Fleetwood Mac z 1977 roku i jeden z najlepszych w historii zespołu (ponad 30 milionów kopii sprzedanych na całym świecie, magazyn Rolling Stone uplasował album jako 25. na liście 500 albumów wszech czasów), News of the World – szósty studyjny album brytyjskiego zespołu rockowego Queen, na którym to znalazły się dwa hity: „We Will Rock You” i „We Are the Champions”.

Muzyka reggae wzbogaciła się o jeden z najlepszych albumów Boba Marleya & The Wailers: „Exodus”, zawierający takie piosenki jak: „Jammin”, „Exodus” i „Natural Mystic”.

Konkurs Piosenki Eurowizji w Londynie zwyciężyła Francuzka Marie Myriam piosenką „L´oiseau et l´enfant”.

Największe przeboje muzyczne z roku 1977 – oto najpopularniejsze piosenki – w Polsce i na świecie – przyjemnego, sentymentalnego słuchania.Polska Muzyka w 1977 roku

W tym roku powstaje legendarny zespół punkrockowy KSU przez czwórkę nastoletnich wtedy chłopców: Bogdana „Bohuna” Augustyna, Eugeniusza „Siczkę” Olejarczyka, Wojciecha „Ptysia” Bodurkiewicza oraz Mirosława Wesołkina. Od samego początku inspirowani muzyką brytyjskich zespołów Sex Pistols i The Damned.

Albumy wydane w Polsce w tym roku: Szalona lokomotywa – piąty album Marka Grechuty, na którym znalazły się między innymi „Na skale czarnej”, „Hop szklankę piwa” i „Ostatnia stacja rezygnacja”. Latawce porwał wiatr – trzeci album solowy polskiego piosenkarza Jacka Lecha. Skaldowie wydali w tym roku dwa albumy: „Szanujmy wspomnienia” i „Stworzenia świata część druga”. Nie ma miłości bez zazdrości to piąty studyjny album Violetty Villas.
Zawsze gdzieś czeka ktoś… to trzeci studyjny album Anny Jantar.

Największe przeboje 1977 roku w Polsce to przede wszystkim Kolorowe jarmarki Janusza Laskowskiego, Radość najpiękniejszych lat Anny Jantar i Nie widzę Ciebie w swych marzeniach Skaldów.

Polskie Festiwale w 1977 roku

Sopot Festival w 1977 roku wygrały trzy osoby: Helena Vondráčková piosenką „Malovaný džbánku” z Czechosłowacji, Farah Maria piosenką „El recuerdo de aquel” z Kuby i Zdzisława Sośnicka piosenką „Kochać znaczy żyć” z Polski.
XV Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu zakończył się zwycięstwem piosenek: Hop, szklankę piwa w wykonaniu Marka Grechuty, Kocham się w poecie Łucji Prus i Song o ciszy Jonasza Kofty.
Nagroda dziennikarzy: Janusz Laskowski za wykonanie piosenki Kolorowe jarmarki.

Wydarzenia w Polsce i na świecie w 1977 roku

W 1977 roku w Polsce powstało ugrupowanie Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela (ROPCiO), którego celem było solidarne działanie w sprawach rzeczywistego przestrzegania praw człowieka, w Krakowie znaleziono zwłoki studenta Uniwersytetu Jagiellońskiego Stanisława Pyjasa i miała miejsce premiera filmu Człowiek z marmuru w reżyserii Andrzeja Wajdy. Na świecie zaś czechosłowaccy intelektualiści opublikowali manifest Karta 77, w którym domagali się przestrzegania praw człowieka przez komunistyczne władze, Jimmy Carter został zaprzysiężony na 39. prezydenta Stanów Zjednoczonych, w Hiszpanii rozwiązano Ruch Narodowy Falanga i Roman Polański został skazany na 3 miesiące pozbawienia wolności za gwałt.

Muzycy, którzy przyszli na świat i odeszli w 1977 roku

W tym roku na świat w Polsce przyszli: Kasia Stankiewicz (polska wokalistka i autorka tekstów), Adam „Pih” Piechocki (polski raper) i Natasza Urbańska (polska aktorka telewizyjna i teatralno-musicalowa, piosenkarka i tancerka), a na świecie: Shakira (kolumbijska piosenkarka muzyki pop), Dave Farrell (amerykański basista rockowy, muzyk zespołu Linkin Park) i Dominic Howard (brytyjski perkusista Muse).
Najbardziej znani muzycy, którzy odeszli to; Elvis Presley (amerykański piosenkarz), Charlie Chaplin, Paul Desmond (amerykański saksofonista jazzowy) i Marc Bolan (brytyjski wokalista, gitarzysta i tekściarz zespołu Tyrannosaurus Rex).

Przeboje 1977

| Nostalgiczne, Przeboje Lat '70 | 0 Comments

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>