Przeboje 1978

Największe przeboje roku 1978 to między innymi: „Night Fever”, „Stayin’ Alive” i „How Deep Is Your Love” zespołu Bee Gees, „Grease” Frankiego Valli i „Shadow Dancing” Andy’ego Gibb’a,
W tym koncern Sony zaprezentował pierwszego walkmana!

Muzyka na świecie w 1978 roku

 

Rok 1978 kojarzy mi się z powstaniem jednego z moich ulubionych musicali: a mianowicie z filmem Grease w reżyserii Randala Kleisera, w którym wystąpili John Travolta i Olivia Newton-John. W ścieżce dźwiękowej filmu widzowie słyszą bardzo znane piosenki („You are the one that I want”, „Summer nights”, „We go together”), jak i wiele innych.
Najważniejsze albumy tego roku to Never Say Die! – ósmy studyjny album zespołu Black Sabbath, ostatni z wokalistą Ozzy Osbournem przed jego pierwszym opuszczeniem zespołu. Jazz – siódmy studyjny album brytyjskiego zespołu rockowego Queen. Album zdobył w USA status podwójnej platyny (ponad 2 000 000 sprzedanych sztuk). Znalazły się na nim takie hity jak: „Don’t Stop Me Now”, „Fat Bottomed Girls” i „Jealousy”.
Some Girls to osiemnasty w Wielkiej Brytanii i dwudziesty trzeci w Stanach Zjednoczonych album grupy The Rolling Stones.

Jest to pierwszy rok mainstreamowej Ery Disco, spowodowanej w dużym stopniu premierą filmu Gorączka sobotniej nocy, dzięki filmowi grupa Bee Gees staje się najpopularniejszym zespołem na świecie. Ważniejsze przeboje Disco to: „Hot Stuff Donny Summer”, „YMCA”, „Macho Man Village People”, „September Earth”, „Wind & Fire”, „I Will Survive Glorii Gaynor”.

Powstają zespoły: Van Halen, Duran Duran, The Pretenders zaś rozpada się jeden z najbardziej popularnych zespołów 1977 roku: Sex Pistols.
Konkurs Piosenki Eurowizji w Paryżu zwyciężyli reprezentanci Izraela: Izhar Cohen i Alphabeta piosenką „A-Ba-Ni-Bi”.

Największe przeboje muzyczne z roku 1978 – oto najpopularniejsze piosenki – w Polsce i na świecie – przyjemnego, sentymentalnego słuchania.Polska Muzyka w 1978 roku

 

W 1978 roku powstaje poprockowy zespół Bajm, który po zaśpiewaniu piosenki „Piechotą do lata” na Festiwalu w Opolu staje się popularny.
Największe przeboje 1978 roku w Polsce to przede wszystkim „Piechotą do lata” zespołu Bajm. Budka Suflera wydaje album Na brzegu światła a Czerwone Gitary próbują zdobyć rynek muzyczny NRD wydając płytę Rote Gitarren ze swoimi przebojami przetłumaczonymi na język niemiecki.
Teatr na drodze to czwarty studyjny album 2 plus 1. Płyta zawierała największy w karierze hit 2 plus 1 – „Windą do nieba”. Zespół promował album występując latem 1978 na festiwalu w Sopocie, gdzie zdobył I miejsce za wykonanie tego utworu.

Polskie Festiwale w 1978 roku

 

XVI Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu wygrały piosenki: I nagroda: „Pogrążona we śnie” w wykonaniu Krzysztofa Krawczyka. II nagroda: „Gram w kiepskiej sztuce” Lidii Stanisławskiej i „Inna” Barbary Gołaska. III nagroda: „Kocham po swojemu” Wiesława Chojnackiego, „Chcę wiedzieć, chcę przeczuć” Renaty Danel i „Zwierciadło czasu” Grażyny Łobaszewskiej.
Sopot Festival wygrywają: Ałła Pugaczowa „Wsio mogut koroli” z ZSRR, Vaclav Necker „Patrik” z Czechosłowacji i zespół Dream Express piosenką „Just Wanna Dance with You” z Belgii.

Wydarzenia w Polsce i na świecie w 1978 roku

 

Najważniejsze wydarzenia roku 1978 w Polsce to: 1. Kopalnia soli Wieliczka została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO., 2. Marek Kotański założył w Głoskowie pierwsze centrum Monaru, 3. Zmarł Aleksander Kamiński, autor „Kamienii na szaniec”. Na świecie zaś: w sfałszowanym wg opozycji referendum w Chile 78% głosujących miało się opowiedzieć za kontynuacją władzy i przeprowadzanych reform przez Augusto Pinocheta. W centrum Rzymu terroryści z organizacji Czerwone Brygady porwali byłego premiera Włoch Aldo Moro. Albino Luciani został wybrany papieżem i przyjął imię Jana Pawła I. 16 października: polski kardynał Karol Wojtyła został obrany papieżem i przyjął imię Jan Paweł II.
1 maja tego roku został napisany i wysłany pierwszy spam w Internecie 🙁

Muzycy, którzy przyszli na świat i odeszli w 1978 roku

 

W tym roku na świat w Polsce przyszli: Marta Cugier (polska wokalistka i autorka tekstów (Lombard), Pablopavo (polski wokalista reggae i raggamuffin) i Piotr Rogucki (polski muzyk i aktor; wokalista i frontman łódzkiego zespołu rockowego Coma) a na świecie: Damian Marley (jamajski muzyk reggae, dancehall i ragga, zdobywca Nagrody Grammy), In-Grid (włoska piosenkarka pop dance), Usher (amerykański piosenkarz i aktor) i Nelly Furtado (kanadyjska piosenkarka i kompozytorka pochodzenia portugalskiego).
Najbardziej znani muzycy, którzy odeszli to; Adam Wysocki (polski piosenkarz i aktor estradowy), Wojciech Łukaszewski (polski kompozytor, pedagog i krytyk muzyczny) i Keith Moon (brytyjski muzyk, perkusista zespołu The Who)

Przeboje 1978

| Nostalgiczne, Przeboje Lat '70 | 0 Comments

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>