Przeboje 1968

Największe przeboje roku 1968 to między innymi: „Hello, I Love You” The Doors, „Jumpin’ Jack Flash” The Rolling Stones, „Shoo-Be-Doo-Be-Doo-Da-Day” Stevie Wonder i oczywiście piosenki Beatlesów.

W 1968 roku swoją muzyczną karierę zaczynają: The Band, James Taylor, Joni Mitchell, Carpenters, Budgie, Warren Zevon, Deep Purple/Roundabout’s, Nazareth, Yes. Powstaje również kanadyjskie trio rockowe grające hard rock i rock progresywny – Rush. Ciągłym numerem jeden na listach przebojów są The Beatles, pomimo tego, że nie koncertują już od 1966 roku to ich piosenki takie jak „Revolution”, „Back in the U.S.S.R.” i Ob-La-Di, Ob-La-Da” (wszystkie z płyty „The Beatles”, zwanej popularnie The White Album) królują w stacjach radiowych całego świata. Poza płytą w 1968 roku Beatlesi wydali singiel z piosenką „Hey Jude”, który przez dwa tygodnie był numerem jeden na brytyjskich listach przebojów, zaś w Stanach Zjednoczonych pozostała na szczycie listy magazynu „Billboard” przez dziewięć tygodni, co stanowi rekord, jeśli chodzi o piosenki tego zespołu.
W tym roku wydano „Electric Ladyland” – trzeci i ostatni album studyjny Jimiego Hendrixa i jego zespołu The Jimi Hendrix Experience, na którym znalazły się takie przeboje jak: „…And Gods Made Love” i „All Along the Watchtower”.

W Polsce tryumfy święci ruch big bitowy, do którego zaliczali się Skaldowie, Czerwone Gitary, Niebiesko-Czarni, Krzysztof Klenczon, Halina Frąckowiak, Ada Rusowicz, Czesław Niemen, Seweryn Krajewski, Helena Majdaniec oraz Karin Stanek, w tym roku powstaje kolejny zespół; Waganci, założony przez Jarosława Kukulskiego (męża Anny Jantar i ojca Natalii Kukulskiej)
Sopot Festival, tak jak przed rokiem wygrała Polka, tym razem Urszula Sipińska piosenką: „Po ten kwiat czerwony”.
Na VI Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu przyznano nagrody piosenkom: „Odmieniec” Kazimierza Grześkowiaka (nagroda Ministerstwa Kultury i Sztuki), „Takie ładne oczy” w wykonaniu Czerwonych Gitar (nagroda Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji) oraz „Po ten kwiat czerwony” w wykonaniu Piotra Janczerskiego i No To Co (nagroda Pzewodniczącego WRN). Nagrody specjalne otrzymali Jan Pietrzak za piosenkę „Spokojnie chłopie”, Trubadurzy za „Przyjedź mamo na przysięgę”, Jerzy Połomski za „Jest bałałajka” i Skaldowie za hit „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”.
Oddzielną nagrodę (od dziennikarzy) otrzymał Marek Grechuta za piosenkę: „Serce”. Jeśli chcesz posłuchać największych hitów Marka Grechuty to zapraszam: Piosenki Marka Grechuty.

W 1968 roku Czerwone Gitary nagrały album „Czerwone Gitary”, na którym znalazły się takie hity jak: „Takie ładne oczy”, „Dozwolone do lat 18-stu”, „Kwiaty we włosach” i „My z XX wieku”. Skaldowie na swoim drugim albumie „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał” zdobyli serca publiczności tytułową piosenką. „Sukces” to album muzyczny Czesława Niemena i Akwareli z 1968 roku, na którym były piosenki takie jak: „Płonąca stodoła”, „Gdzie mak się czerwieni” i „Tyle jest dróg”. Dziwny jest ten świat – pierwszy autorski album muzyczny Czesława Niemena z 1967 roku wydany przez wytwórnię płytową Muza, jako pierwsze wydawnictwo w historii 20 grudnia 1968 płyta otrzymała status „złotej”.

Największe przeboje muzyczne z roku 1968 – oto najpopularniejsze piosenki – w Polsce i na świecie – przyjemnego, sentymentalnego słuchania.



1968 rok w Polsce to przede wszystkim studenckie demonstracje pod pomnikiem Adama Mickiewicza w Warszawie przeciwko zdjęciu przez cenzurę spektaklu „Dziady” w reżyserii Kazimierza Dejmka. Osobom narodowości żydowskiej ten rok kojarzy się z falą antysemityzmu w kadrach PZPR zaś Czechom i Słowakom z inwazją wojsk Układu Warszawskiego na ich państwo (w którym Polacy, pod wodzą Ministra Obrony – Wojciecha Jaruzelskiego, również uczestniczyli). Tego roku Ryszard Siwiec dokonał samospalenia na Stadionie Dziesięciolecia w proteście przeciw agresji na Czechosłowację. Na świecie trwała wojna w Wietnamie, w której Amerykanie zaczynają uginać się pod naporem komunistów w Wietnamie i w kraju (ruch hippisowski), zamordowany został Robert F. Kennedy i rozpoczęła się misja załogowa Apollo 8, pierwsza, która osiągnęła orbitę Księżyca.

W tym roku na świat w Polsce przyszli: Janusz Radek (polski wokalista i aktor), Andrzej Szymańczak (polski muzyk, perkusista zespołu Kult) i Artur Cieślak (polski kompozytor, pianista, krytyk muzyczny), a na świecie: Lisa Marie Presley (amerykańska aktorka i piosenkarka, córka Elvisa Presleya), Damon Albarn (angielski wokalista grupy Blur), Thom Yorke (wokalista grupy rockowej Radiohead) i Ziggy Marley (jamajski muzyk roots reggae).
Najbardziej znani muzycy, którzy odeszli to; Little Willie John (amerykański piosenkarz rockowy), Ada Sari (polska śpiewaczka operowa, aktorka), Artur Tur (polski poeta, autor piosenek i tekstów kabaretowych) i Charles Münch (francuski dyrygent pochodzenia niemieckiego).

Konkurs Piosenki Eurowizji miał miejsce w Londynie i zwyciężyła Hiszpanka Massiel piosenka „La La La”.

Największe przeboje 1968 roku w Polsce to przede wszystkim „Anna Maria” Czerwonych Gitar, „Wszystko mi mówi że mnie ktoś pokochał” wykonywane przez zespół Skaldowie, „Co ludzie powiedzą” Maryli Rodowicz i „Przyjedź mamo na przysięgę” śpiewane przez Trubadurów.

Mega hitami za granicą w 1968 roku były piosenki: „Hey Jude” The Beatles, „Love is Blue” Paul Mauriat, „Honey” Bobby Goldsboro, „(Sittin’ On) The Dock of the Bay” Otis Redding, „People Got to Be Free” The Rascals.

Przeboje 1968

| Nostalgiczne, Przeboje Lat '60 | 0 Comments

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>